Ha kakan och äta kakan, tack

9 years ago

Är helt övertygad om att det går. Bara att man anpassar storleken på kakorna. För att bevisa min tes; Vi köpte rucklet på Mallis! (Edin gick på det! Osett! Hur osannolikt?)  Det vill säga vi måste sälja vår lägenhet hemma i Stockholm för ha råd. Så får vi köpa något mindre här hemma och trösta oss med att kalla det för "compact living med hotellkänsla och utsökta materialval". Äsch, det är ett litet pris att betala för att förverkliga vår dröm om att starta dagen med kaffe (con leche) iklädd morgonrock i rottingfåtöljen i trädgården med ansiktet vänt mot solen. Så snart har vi bytt en sockerkaka mot två typ muffins och jag känner mig så nöjd och livrädd på samma gång. Så snälla, kom o köp;   Fotograf är duktiga Henrik Nero och mäklare är Ekenstam.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Days like this

Days like this

“Vad är nu detta tänker ni? Varför är dom två helt plötsligt? Jo men det är nämligen så pass kul nu, att jag (Frida) flyttar in och delar bloggen med min syster Lina!
Kanske världens bästa idé tex?! Mallis och Stockholm, loppisar, recept, rutiga kuddar, cowboyhattar sa jag snacks?”

Lina, inredare och set designer och delägare till www.dustydeco.com med min man Edin som jag har Lola 7 år och Max 4 år ihop med. Bor på Mallorca och älskar att loppisfynda, vara vid havet, läsa, skriva och mest av allt att lägga oliver i vackra skålar, chark på vackra skärbrädor och hälla iskall cava i tunna glas och bjuda vänner på kalas hemma i trädgården.

mail: [email protected] instgram: linakjellvertzinterior

Frida, Säljer Second hand på insta, dukar bord! Är set designer och PR-person, får man plocka alla russin ur kakan så gör man väl det? Bor med mina pojkar Harry, 7 och Henry 2 och min snubbe Magnus invid tessinparken på gärdet, i Stockholm

mail: [email protected]

instagram: fridasfinds