Monday mood

10 years ago

Jag behöver hjälp. Eller jobb eller nån annan distraktion. Efter ett halvår som mammaledig börjar nu hemmets väggar liksom hänga över mig och alla små små detaljer som är så otroligt fel, (till exempel en dammråtta i ett hörn eller att vi inte har nån krok till kökshanddukarna), ta orimliga proportioner och jag tvingar Edin att "svänga förbi" diverse byggvaruhus på väg hem från jobbet eller hetsringer honom för att han ska ta hem borren för att jag MÅSTE få upp den där tavlan idag, helst inom en halvtimma. Så idag har jag märkt glasburkarna i köket med etiketter. Som en pensionär. Fick också aggressioner mot att jag såg alla fula flaskor typ soya och olja och så på kökshyllan så jag hitta några gamla träboxar som jag målade om i samma färg som väggen för att kamouflera allt fult. Så nu är jag lugn igen. Tills imorrn. Då jag planerar att rensa badrumsskåpet och lägga alla saker i olika korgar i sina kategorier och bomull i glasboxar och.... Nej just det det har jag redan gjort.  Imorrn går jag loss på barnens garderober. Å du milde. Dessa I-landsproblem.  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Days like this

Days like this

“Vad är nu detta tänker ni? Varför är dom två helt plötsligt? Jo men det är nämligen så pass kul nu, att jag (Frida) flyttar in och delar bloggen med min syster Lina!
Kanske världens bästa idé tex?! Mallis och Stockholm, loppisar, recept, rutiga kuddar, cowboyhattar sa jag snacks?”

Lina, inredare och set designer och delägare till www.dustydeco.com med min man Edin som jag har Lola 7 år och Max 4 år ihop med. Bor på Mallorca och älskar att loppisfynda, vara vid havet, läsa, skriva och mest av allt att lägga oliver i vackra skålar, chark på vackra skärbrädor och hälla iskall cava i tunna glas och bjuda vänner på kalas hemma i trädgården.

mail: [email protected] instgram: linakjellvertzinterior

Frida, Säljer Second hand på insta, dukar bord! Är set designer och PR-person, får man plocka alla russin ur kakan så gör man väl det? Bor med mina pojkar Harry, 7 och Henry 2 och min snubbe Magnus invid tessinparken på gärdet, i Stockholm

mail: [email protected]

instagram: fridasfinds