Koreadagboken
Del 2.
Den stilla ön
Vi tar flyget ut till Jeju Island. En liten ö bara en h söder om Seoul. Här är boskapsskötsel och mandarinodlingarna i fokus men på senare år har även ön utmärkt sig för sin stillsamma rekreation. Här sträcker sig naturen grön över jordytan bland höga berg och vattenfall.
Berg som sluttar rakt ned i havet
prunkande odlingar som älskar den svavelrika jorden.
Vi har hyrt en bil och kör på småvägarna mellan fält och enkla små bostäder och landar mitt i en citrusodling. Grindarna öppnas upp till oasen BATDAM HOUSE. Vi möts av stilla musik och ljudet av dovt klockspel.
Rummen andas det där som jag fullkomligt älskar. Den låga asiatiska estetiken och enkelheten som skapar plats i huvudet för annat än plottriga intryck. Så lågmält och rent.
Här kan man stanna i oändlighet. Tomten utgör tre små hus varav ett av dem är ett litet spa med egen pool och utsikt över de låga citrusträden.
Tanken för detta lilla retreat är att lågmält sjunka ned i den varma temperaturen i inomhuspoolen efter sitt svalkande dopp ute och sedan avnjuta en stund i bastun och avsluta med att tända upp rökelsen och utföra sin teritual.
Ett enkelt klockspel som jag bestämt mig för att köpa
Se solen gå ned över citrusodlingen var nästan andligt
Vi kan stanna här för evigt. Vi nästan viskar till varandra så stilla är det.
Vädret är inte riktigt med oss men vi måste ju utforska ön. Vi bestämmer oss för att åka till östra sidan av ön och det härliga i den här vistelsen är att det bara tar ca 4 h att köra runt hela ön. Vi kan alltså hinna se nästan allt vi vill se.
Vi har ett mål. Att få uppleva och se ’Haenyeokvinnorna’ på nära håll. En tusenårig tradition där kvinnorna än idag fridyker efter havets alla frukter och försörjer sina familjer. Läs om dessa här
Vulkanen Seongsan Ilchulbong (även kallad sunrise peak) omsluter den lilla viken där kvinnorna har sin arbetsstation. Så mäktig syn att ögonen tåras.
Vi äter lunch på en typisk lokal fiskerestaurang och även om vi på ett sätt smälter in så känner vi oss så vilse. Här tar man av sig skorna och det är svårt att försöka göra sig förstådd. Bläckfiskgrytan kan nog vara det godaste vi någonsin ätit.
Ett stopp för kaffe och bakverk på COSTENO .
Makalösa saltsöta smaker på dessa bakverk och en Matcha med mörk choklad. Sensation!
Vi upplever vattenfallen, naturen och de små stigarna ned till havet.
Jeju. Blev lite kär i dig. Jag kommer tillbaka. Nu åker vi till Busan.
Anna Furbacken