Vintage och secondhand tips -jackor

3 months ago

När jag bloggade runt 2011 kanske (startade bloggen 2006), så hade jag en kategori på bloggen som hette Vintage tipset där jag la ut fynd som jag hittat andrahand som jag inte själv skulle köpa. Det var mycket skinnjackor och boots! Då fanns ju inte alla sajter som nu, förutom Tradera, så det var saker från fysiska vintage och second hand butiker i Sverige. Oftast i Sthlm, men jag var endel i Malmö och Göteborg också.

Jag tänker att det inte är så dumt, att ha en sån kategori igen? Nu är det ju betydligt enklare eftersom det är bara att klicka hem om man gillar!

Jag har suttit och letat runt efter jackor. Jag har inte hittat det jag söker till mig i rätt storlek, men några gobitar till kanske nån av er!

Vi kör:

 

Vintage och secondhand tips -jackor

Rodebjer Aida, storlek S

Trechmodell i superfint vävt material. Så snyggt med stor krage och vida ärmar!

Vintage och secondhand tips -jackor

Cloelle från Marlene Birger , storlek 40

En perfekt jacka i skinn och päls i klassisk 60/70-tals modell i nytappning. En fantastiskt fin jacka jag gärna skulle köpa om den var i rätt storlek, men kanske mest om jag hade råd.

Vintage och secondhand tips -jackor

Happy, Stine Goya, storlek XL

Fuskpälskappa, även denna med sånna perfekta 70-tals slag. Jag har också alltid en förkärlek till alla jackor med midjebälte.

Vintage och secondhand tips -jackor

 

Vintage Ericson of Sweden, storlek XL 

För en gammal skinnjacks-nörd är detta ett riktigt fynd! En klassisk 70-talsskinnajcka i perfekt oxblodsröd nyans i riktigt kvalitetsskinn. Önskar så att det var min storlek, hade inte tvekat!