Dagen efter midsommarafton tog jag ett graviditetstest och det visade absolut ingenting. Insåg efter en stund att jag hade kissat på locket av testet. Det var andra gången i mitt liv jag ens tagit ett test, och jag hade tydligen inget tålamod för att läsa nån slags instruktion. Fick till det tillslut och det var inget snack om saken.
Vi flyttade till Sverige i januari och jag hade fått för mig att jag ville att nr två också skulle komma på hösten, men hela våren gick och mensen kom varje månad. Jag hann bli orolig att det var en one time thing och att det inte skulle bli något mer, men så kom sommaren, men ingen mens!
I princip från att jag tog testet så tyckte jag att det syntes. Trodde i början att jag kanske tom varit gravid längre än jag vetat om för jag förstod inte hur det kunde synas så mycket redan. Förra gången vill jag minnas att det började synas först vecka 20-something. Men tydligen så är det så för de flesta! Frågade på instagram och fick massvis med meddelanden, ”fet som en komet vecka 1” osv.
Det var ju inte direkt fallet förra gången, mitt i renoveringskaos och ett totalt coronanedstängt Norge
Idag gjorde vi vårat andra ultraljud och allting ser bra ut! Än så länge har jag mått bra, varit trött och hungrig mestadels. Känner nu att det blev perfekt timing även om det inte blev när jag hade tänkt. Så skönt att först fått våren och sommaren på oss att lära känna folk och utforska halvön, nu ha hela hösten framför oss att hålla på med renoveringen inomhus! Jag ser fram emot att denna gången faktiskt ha ett mysigt hem och fint sovrum att spendera mycket tid i när bebis kommer. Det var ju inte direkt fallet förra gången, mitt i renoveringskaos och ett totalt coronanedstängt Norge var det inte optimala förhållanden för att få en trevlig första tid. Nu blir det revansch iallafall på den delen!
Konstnär som precis flyttat tillbaka till Sverige och köpt en gård i Skåne tillsammans med sambo och våran dotter Joni.
Livet kretsar kring all sorts kreativitet, konst, renovering, vintage och bygga upp vårat hem.
Charlotte Ahlström · 4 months ago
Stort grattis!
Amanda Malm · 4 months ago
Tack så jättemycket! <3
Karin · 4 months ago
Grattis!
Amanda Malm · 4 months ago
Tack Karin! :)