Som en riktigt klyschig klassiker så blev jag tokförkyld dagen efter vi lämnade över nycklarna och huset i Norge. Knivar i halsen som ledde till bihåleinflammation och 2,5 vecka senare var det över. Jag som aldrig är sjuk. Men all stress tog ut sin rätt, fair enough. Jag har inte gjort många knop sen vi kom hit pga detta förutom skolat in Joni på nya förskolan. Velat göra allt, orkat göra inget.
Men nu är jag ute andra sidan! Puh.
Renovering är igångsatt! Vi kör ingen lyx med snickare som kommer hit och fixar medan vi bor någon annanstans. Vi gör det själva och vi bor mitt upp i allt, precis som förra gången. Denna gången har vi en mycket bättre grund att jobba med (mycket plast och fula lösningar i vårat förra 80-tals hus…) både med våra kunskaper men också husets stomme. Ett hus i sten, som jag alltid velat ha! Dessutom byggt 1929 med fina gamla detaljer vi bevarar.
Konstnär som precis flyttat tillbaka till Sverige och köpt en gård i Skåne tillsammans med sambo och våran dotter Joni.
Livet kretsar kring all sorts kreativitet, konst, renovering, vintage och bygga upp vårat hem.
Kristina · 11 months ago
Vackraste platsen och härlig syn att se Kullaberg!
Amanda Malm · 11 months ago
Hej och ja jag håller med! Bor du här någonstans du med? :)
Johanna · 11 months ago
Vilken fin plats ni hittat! Ska bli så kul att få hänga med på renovering o annat
Amanda Malm · 11 months ago
Hej och tack! Vad kul att du tycker det :) Har så mycket att göra så vet knappt vart jag ska börja, haha. Ska försöka uppdatera mycket här så det blir lite ordning i kaoset :)
Johanna · 11 months ago
Känner igen det där med att ha mycket att göra o inte veta vart en ska börja, blir mest att man duttar här o där o knappt kommer någon vart istället haha. Ser fram emot kommande uppdateringar :)
Maria · 11 months ago
Vad kul att du delar om renoveringen, ska bli kul att följa! :)